• Modernizare Baza Sportiva Ghioroc

• MASTER PLAN - Apa + Canalizare prin proect cu Consiliul Judetean Arad (7,3 Milioane Euro)

• DRUMUL VINULUI - Proect Consiliul Judetean = Reabilitare drum judetean Paulis - Siria, Ghioroc - Sambateni

• Parcuri si zone verzi - Proect Primaria Ghioroc pentru suprafata de 4,3 ha (1000000 RON)

• Electrificare - Extindere retele electrice zona afectata (Legea 15) Locuinte pentru tineri

• Reabilitare Camin Cultural Cuvin

• Reabilitare Cladire Primarie

• Reabilitare sala de sport Minis

• Impietruire strazi (2500 tone piatra), transport si nivelare strazi

Modernizare retele stradale in localitatile: Cuvin, Ghioroc si Minis din Comuna Ghioroc, lungime 7,5 Km(Asfaltari)

Cai de acces: in comuna se ajunge pe drumul judetean DJ 608
  Investitorii importanti ai comunitatii activeaza in domeniile:

• materiale de constructii,
  • pavaje,
  • textile.
  Facilitati pentru investitori:
  Administratia locala este dispusa sa colaboreze cu eventuali investitori oferind anumite facilitati, intre care:
  • prezentare si reprezentare comunitate;
  • suport logistic si consultanta;
  • scutiri de taxe si impozite in temei legal;
  • concesionari de terenuri;
  • infrastructura de calitate, retea de alimentare electrica s.a.
  Infrastructura:
  Comuna beneficaza de o infrastructura foarte buna. Exista retea de apa curenta care alimenetaza intreaga comunitate. Comuna este racordata la reteaua de energie electrica pe toata suprafata iar drumurile sunt in intregime asfaltate. Exista acces la reteaua de telefonie fixa si la retelele de telefonie mobila. De asemenea, exista acces la serviciile de internet si la cele de televiziune prin  cablu.
  Printre proiectele in derulare mentionam: reabilitarea liceului din Minis, participarea la un proiect care priveste colectarea selectiva a deseurilor, participarea la un proiect de dezvoltare a invatamantului rural. Pentru viitor se au in vedere realizarea canalizarii si proiecte de introducere a incalzirii centrale la scolile generale din comuna.

Oportunitati de investitii:
  Posibilitatile de investitii propuse de administratia locala sunt cele in:
  • dezvoltarea sectorului industriei usoare. Pentru astfel de investitii exista locatii pretabile;
  • un alt domeniu cu potential este cel al constructiilor;
  Oportunitati de investitii:
  Posibilitatile de investitii propuse de administratia locala sunt:
Comuna detine un fond forestier de 900 de ha. Exista un lac pe teritoriul administrativ al comunei. Sa nu uitam ca zona are un caracter viticol si vinicol, ceea ce ofera posibilitati deosebite de atragere a turistilor in comunitate. Alaturi de celelalte atractii turistice mentionate anterior, acestea pot fi baza dezvoltarii in continuare a zonei turistice locale, a serviciilor oferite, a unitatilor de cazare si alimentatie publica. Administratia locala are in vedere, ca posibilitate concreta oferita investitorilor, un teren de 3 ha situat pe malul lacului, care poate fi amenajat in consecinta, hoteluri, moteluri sau sat de vacanta.